Twój koszyk jest pusty

0
801-080-396

FAQ - Domeny

Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi na temat domen.

Co to jest domena internetowa?

Domeny to niepowtarzalne adresy konkretnych usług w internecie, w szczególności stron www. Wszyscy znamy mnóstwo domen: google.com, wikipedia.org, superhost.pl i wiele innych. W rzeczywistości usługi w internecie identyfikowane są za pomocą numerów IP (np. 195.114.1.1), ale korzystanie z nich byłoby mało wygodne. Dzięki domenom można skorzystać z łatwiejszej do zapamiętania nazwy – wystarczy wpisać ją do przeglądarki internetowej, a właściwe dane zostaną szybko odnalezione i zobaczymy oczekiwany serwis www.

Niektóre z odsprzedawanych później przez właścicieli nazw domenowych potrafią osiągać zawrotne ceny, sięgające milionów dolarów. Większość firm nawet nie rozważa jednak sprzedaży domen powiązanych z prowadzoną działalnością – jest to bowiem ich marka, szyld i tożsamość. W dzisiejszym świecie poważny biznes bez tego nie istnieje.

Czy korzystanie z własnej domeny jest trudne?

Jeśli nie masz jeszcze takich doświadczeń, będziesz zdziwiony, jakie to proste. Oczywiście w pierwszej kolejności domena musi być zarejestrowana – następnie należy ją aktywować w panelu hostingowym. Bezpośrednio po rejestracji domena nie będzie jeszcze funkcjonować, gdyż jej ustawienia muszą rozgłosić się w internecie. To może potrwać od kilku do kilkunastu godzin.

Gdy domena jest już aktywna i wskazuje na właściwy serwer, zostaje najłatwiejsza część. Potrzebna jest skrzynka pocztowa? W WisePanel trzeba wpisać jej nazwę i wybrać z listy aktywowaną domenę – gotowe po kliknięciu “utwórz”. A może potrzebna jest subdomena? Znów wystarczy tylko podanie właściwej nazwy i wybór domeny. Wszystko odbywa się szybko i prosto – tak, jak sobie życzysz.

Do czego służą serwery DNS?

W dużym uproszczeniu, DNS (ang. Domain Name System) to ogólnoświatowy system, który zapewnia zamianę nazw domenowych na odpowiadające im lokalizacje usług internetowych. Dzięki temu dowolny użytkownik na świecie, który wpisze w przeglądarce adres www.superhost.pl, zostanie przekierowany na serwer o adresie IP 91.199.22.14 i otrzyma właściwą stronę www z właściwego miejsca. System DNS jest jednym z fundamentów internetu, ale na szczęście nie trzeba się na tym znać.

Trzeba jednak wiedzieć, że każda domena internetowa musi mieć przypisane dwa adresy serwerów DNS, które ją znają i na których będzie ona skonfigurowana. W razie awarii pierwszego, drugi skutecznie go zastąpi, nie powodując niedostępności domeny. Skąd wziąć takie serwery? Niezależnie od posiadanej usługi, w SuperHost otrzymasz możliwość skorzystania zupełnie za darmo z naszych bezpiecznych serwerów DNS: ns1.superhost.pl i ns2.superhost.pl. Będą to domyślnie wpisane adresy podczas rejestracji domeny.

Na czym polega transfer domeny?

Transfer polega na przeniesieniu pełnej obsługi domeny do nowego usługodawcy, włącznie z ponoszeniem opłat za jej utrzymanie i dalsze odnowienia. Z punktu widzenia użytkownika, rozwiązanie polegające na utrzymywaniu hostingu i domen w jednej firmie wydaje się wygodniejsze od strony organizacyjnej.

W takim przypadku, zainteresowany transferem właściciel domeny powinien zgłosić się do firmy utrzymującej domenę i poprosić o wydanie tzw. kodu transferowego. Powinien także upewnić się, że domena posiada status “unlocked”, czyli że jest odblokowana do transferu. Sama procedura inicjowana jest już przez przyszłego operatora domeny.

Oferta

Domeny - cennik i rejestracja

FAQ

Wszystkie tamaty

Kontakt

Masz pytania? Skontaktuj się z nami.